Червената планета е следващата голяма дестинация за учените, които вече работят над технологиите и оборудването за бъдещите мисии. Изпращането на астронавти на Марс вече е в полезрението на NASA, но също и на частни компании като SpaceX. Вече ви информирахме колко скоро Илън Мъск ще може да лети до Марс с космическия кораб Superheavy Starship.
Въпреки усилията на учените все още не разполагаме с достатъчно добра технология, която да позволи по-бързо и безопасно да се придвижваме в космическото пространство. Реализирането на мисия до Марс също така може да стане веднъж на всеки две години, когато условията са подходящи само за период няколко седмици.
Едно от най-големите ограничения е свързано с теглото. Колкото повече тежи дадена ракета, толкова по-трудно е да достигне до желаната локация. Откриването на по-добър начин за транспортиране на огромно карго в Космоса ще бъде ключово за успеха на бъдещите мисии до "червената" планета.
Екип от учение на University of California тестват любопитен метод, който ще позволи да се създава ракетно гориво с наличните ресурси на Марс. Идеята им е концентрирана върху използването на цинков катализатор в химична реакция, известна като "процеса на Сабатие", съобщава DigitalTrends.
В този случай цинка функционира като катализатор за въглеродния диоксид, който реагира с с водорода и така се произвеждат метан и вода. Самият метод е добре известен и е интегралната част от системата за поддържане на живота на Международната космическа станция (МКС).
Настоящият проект премахва необходимостта от използването на твърде големи съоръжения и позволява да се извърши в много по-малък мащаб.
Още от Digital: Колко би струвал билета за пътуване до Марс