НАСА проведе успешен опит на приземяване на роботизиран апарат без пряката намеса на човек, информират от Мashable. Космическата агенция се нуждае от подобни малки роботизирани превозни средства, за да ги приземява успешно на планети, или астероиди при мисиите си, тъй като инженерите не могат да разчитат на парашути и въздушни възглавници за безопасно приземяване на апаратурата.
Освен това, тъй като космическият кораб ще бъде далеч от земята, ще отнеме твърде много време на сигналите от контролерите да достигнат до него, и след това да се върнат обратно на земята с готовите резултати.
В този първи тест, инженерите издигат роботизираният апарат на височина от 2,15 метра за 27 секунди, и след това го приземяват, а следващата стъпка ще бъде тест, при който инженерите ще издигнат апарата на височина от 30,5 метра за 60 секунди, и след това ще го приземят.
От НАСА не се наемат да коментират краен срок, в който ще са готови да приложат този проект на практика. Ясно е обаче, че тези малки космически роботизирани кораби имат предимство пред пилотните мисии, тъй като не се налага да се връщат на земята, за да върнат космонавтите, а могат да останат в открития космос за нови мисии.
НАСА тества успешно космически безпилотен кораб
Публикувано на 27.06.2011 20:00 / oт
Empower

Свързани новини
По всичко личи, че технологиите за безжично зареждане тепърва ще преминават в друго измерение, защото вече няколко производителя работят над иновативната Wireless Air Charging технология. Както подсказва и наименованието ѝ, тя позволява зареждане на устройства от разстояние.
Lenovo продължават да доминират световния пазар на компютри, както и да разширяват своето влияние на българския пазар. Високото търсене на нов хардуер и процесите на дигитална трансформация са оказали положителен ефект върху бизнеса на компанията през 2020г. Интензивните темпове на растеж позволяват на Lenovo да увеличи до 35% своето присъствие в България.
Това означава, че всеки трети продаден компютър на българския пазар през изминалата година е с логото на Lenovo. Aтрактивните продукти във всички ценови класове и впечатляващите предложения в премиум сегмента са причината компанията отново да е лидер по продажби в България.
През последните години Lenovo изместват все повече акцента си към EMEA региона, който включва Европа, Близкия изток и Африка. Данните показват, че за десетилетие Lenovo отчита ръст от 5% дял до 23% от продажбите в този регион, които регистрира в края на 2020г. Почти всеки четвърти компютър в EMEA е произведен от Lenovo през последните 12 месеца.
Глобалният пазар на компютри демонстрира стабилен растеж от 13% през 2020г. Положителните процеси позволяват на Lenovo да изпреварят своите конкуренти с 25% дял. Така компанията отново изпреварва HP и Dell със съответно 22% и 16% дял.
Цифрите са категорично доказателство за влиянието на Lenovo и иновациите, с които допринасят за развитието на цялата индустрия. Китайският производител се стреми да предлага качество, атрактивен дизайн и хардуерни решения от последно поколение дори в най-евтините си модели.
Превръщането на домовете ни във виртуални офиси и онлайн стаи за обучение е важен фактор за успеха на Lenovo, който вероятно ще има силно влияние и през 2021г. Навлизането на 5G лаптопите също е сфера, която в дългосрочен план има отенциала да утвърди компанията като световен лидер в индустрията.
Още от Digital: Lenovo ThinkPad X1 Nano е най-лекият лаптоп който сме тествали - само 907 грама
Китайският производител е доста активен в експериментирането с нови технологии. Xiaomi често патентоват на свое име уникални дизайни, с които да направят смартфоните по-добри. Вече знаем, че компанията проявява сериозен интерес към устройствата с гъвкави дисплеи.
Това е само един от важните акценти в стратегията на Xiaomi. Следващата уникална концепция на китайския бранд е свързана с още една впечатляваща технология. Оказва се, че Xiaomi искат да представят смартфон, който има Waterflall дисплей, който е изви от четирите страни.
По този начин се постигна оптималния безрамков дизайн, който има 88-градусова курватура във всички посоки. Другото голямо предимство на атрактивната визия, която предлага Xiaomi е отсъствието на портове и конектори. По този начин потребителите ще получат достъп до форм фактор, който не са виждали досега, съобщавa ТheVerge.
Сливането на дисплея с рамката от четири страни е доста интересен ефект, като в четирите ъгъла има специални модули, които ги предпазват от удар или изпускане в концептуалното устройство.
Разработката на уникалния модел е плод на технологиите заложени в 46 революционни патента на Xiaomi. Идеята доразвива възможностите залегнали в Xiaomi Mi Mix Alpha. Oт компанията са използвали смарт алтернативи като например тъч сензори, които са чувствителни на натиск, вместо конвенционалните бутони.
Новото устройство ще предложи "първата гъвкава акустична технология" в света, която замества традиционния високоговорител и решетка. Липсата на USB Type-C порт означава, че зареждането на смартфона ще се извършва безжично. На този етап идеята цели единствено да демонстрира над какви идеи работят на Xiaomi.
Все още няма данни кога подобни технологии могат да станат част от реални продукти на пазара.
Още от Digital: Xiaomi разработват три вида гъвкави смартфони
Китайският производител представи официално дългоочаквания Huawei Mate X2. Новият гъвкав смартфон доразвива концепцията на оригиналния Mate X от 2018г. За разлика от своите предшественици, включително и Huawei Mate Xs този път екрана се сгъване навътре. Основният дисплей е с 8-инчов диагонал и резолюция от 2480х2200 пиксела при плътност от 413ppi и 8:7.1 съотношение на екрана.
Huawei Mate X2 също така има 6.45-инчов тъчскрийн с OLED технологията, двойна камера за селфита и кинематографичния режим 21:9 в предната част, когато е сгънат. По този начин потребителите могат да го използват като нормален смартфон, ако основния дисплей не е отворен. Двете половини се сгъват заедно, чрез "многоизмерна панта", която е плот на петгодишни разработки на Huawei.
Този смарт механизъм създава кухина с формата на водна капка за прибиране на дисплея, когато гъвкавия смартфон е сгънат. По този начин се гарантира, че при затваряне няма да има никаква празнина, в която могат да проникнат прах и други външни частици.
В най-тънката си част дисплея е с дебелина от 4.4 милиметра, като двата отделни панела буквално преливат един в друг за максимално реалистично изживяване. Тези характеристики освен елегантен дизайн гарантират, че и двата дисплея на новия модел на Huawei е по-голям от Galaxy Z Fold 2, който има 7.6" вътрешен и 6.2" външни панели.
Гъвкавият смартфон залага на четири камери в задният корпус, които съчетават 50МР основен модул, 16МР UltraWide, 12MP телефото с трикратен оптичен зуум и 8MP "SuperZoom" камера с 10-кратно приближение.Високата производителност на Huawei Mate X2 се гарантира от 5-нанометровия Kirin 9000 процесор, който поддържа 5G мрежи и вече намери място в Huawei Mate 40 Pro.
Батерията е със заряд от 4400mAh и предлага опция за 55W зареждане. Oперационната система е ЕМUI 11 интерфейса, който е базиран на Android 10. Компанията обещава Mate X2 да получи ъпдейт към HarmonyOS през април.
На пазара ще са налични версии в Blue, Pink, Black и White цветове, Цената за 256GB/512GB модели ще съответно $2780 и $2940.
Oще от Digital: Бъдещите гъвкави смартфони на Huawei и Xiaomi ще използват дисплеи с ултратънки стъкла
Мобилните устройства предоставят невероятни възможности да се забавляваме, когато сме в движение. Независимо дали гледате видео, играете или разглеждате снимки на приятели винаги има как да поддържате добро настроение. Смартфоните са особено подходящи за слушане на любимата колекция от музика.
Популярни услуги като Spotify предлагат опция за стрийминг на богата колекция от парчета, плейлисти и подкасти. Вградената памет на устройствата постоянно се увеличава, което позволява да съхранява все повече песни за слушане, когато пътуваме. Единственото, което ви трябва е да отделите средства за аудио слушалки, с които да се потопите в ритъма на любимите парчета.
Не е задължително да отделяте твърде много средства, тъй като може да купите качествен продукт на изгодна цена. Huawei FreeBuds 4i са новите безжични слушалки на компанията, които представляват подходящо доказателство. Новият модел е разработен като наследник на Huawei FreeBuds 3i, които бяха представени през лятото на 2020г.
Едно от най-интересните подобрения в актуализирания модел е дългия живот на батерията. Според официалните данни FreeeBuds 4i ще осигуряват до 10 часа постоянно слушане на музика с едно зареждане. Бъдещите собственици ще могат да се възползват и от предимствата на технология за активно шумопотискане на Huawei.
Това е подходящо решение да изолирате външни шумове, когато сте движение и да се насладите още по-добре на парчетата, които слушате. Huawei FreeBuds 4i освен поддръжката на Active Noice Cancellation (ANC) запазват сходен "In-Ear" дизайн със своя предшественик. Провеждането на качествени разговори става, чрез два вградени микрофона.
Специално внимание е обърнато на проблема с околния вятър, който ще бъде заглушават максимално, когато говорите от FreeBuds 4i. Предвидена е поддръжка за Bluetooth 5.2. Зареждане за десет минути ще гарантира над четири часа за слушане на музика. На пазара ще се продават версии с Red, Black и White цветове.
Цената на Huawei FreeBuds 4i e $75.
Oще от Digital: Най-добрите безжични шумопотискащи слушалки за работа от вкъщи
интересно
5 технологични теми, които привлякоха най-голям интерес на 24 февруари в digital.bg

технологични новини

Sony PlayStation | 461
Безплатните игри в Sony Play At Home се завръщат от 1 март

Harmony OS | 608
Ъпдейтите към HarmonyOS започват след април

Google Maps | 759
Google Maps вече поддържа универсален Dark Mode режим
популярно

Ulefone Armor 11 5G | 5624
Как работи камерата за нощно виждане на смартфона Ulefone Armor 11 5G (Видео)

NASA Perseverance | 3429
Вижте първото 360-градусово видео на Марс заснето от NASA Perseverance (Видео)

Google Chrome | 3066
Как да тествате скритата функция за скролване между табовете в Google Chrome