Представете си свят, в който търсачките проактивно показват препоръчани статии, хора и фирми на своите потребители, и всички тези препоръки са изключително полезни и актуални. Това може да се постигне чрез използването на контекст за откритие, и е бъдещето на Интернета.
За съжаление днешните търсачки не могат да четат мисли и дори не за близко до това. Едва когато потребителят започва да въвежда информацията която иска да потърси, тръсачката започва да "мисли".
Но как щяха да изглеждат нещата, ако търсачките можеха да мислят още преди потребителите? Какво щеше да стане, ако търсачките можеха да вземат предвид историята на браузъра ни, събитията в календара ни, личните ни връзки и т.н. Търсачките щяха да могат да ни дават персонализирани препоръки преди още да сме започнали да търсим. За щастие, нещата започват да се променят към по-добро.
Намирането на правилните данни е само първата стъпка. Създаването на логически връзки и събирането на правилна информация е това което ще подобри интелигентността на търсачките. Данните сами по себе си са безмислени. Тяхната истинска стойност е във връзките и информацията която извичаме от тях, а наличните платформи в момента просто не вършат тази работа достатъчно добре. В бъдеще, мрежите ще имат способността да реагират на контекста на данните, а не само на самите данни, като контекстът ще се определя от комбинация от четири слоя:
Устройствен слой: където устройствата комуникират помежду си
Индивидуален слой: информация за история на сърфирането, местоположението и онлайн регистри
Социален слой: свързва хората из различните социални платформи
Слой на околната среда: информация за моментното състояние, като например времето, околните улици и фирми и т.н.
По този начин когато двама различни човека потръсят едно и също нещо, ще получават различни и пресонализирани резултати. Освен това, търсачките ще могат да предлагат важна информация на своите потребители, която дори те не са знаели, че би им била полезна.
Цели се също така и да може информацията от профилите в Google, Facebook, Twitter и т.н., да може да бъде събирана на едно място за получаване на по-реална представа за потребителите.

danikap
Редактор / 47 публикации
47
Статии
0
Видеа
Публикации на danikap
Ако следите новините около USB, може да сте чували за обявяването на новите USB 3.1 и USB Type-C. Каква е разликата, кое ви е необходимо и как са различни от USB 3.0 и дори USB 2.0? Нека обобщим.
Какво е USB Type-C?
С течение на годините, USB портовете са се изменяли и са приемали много различни форми. Правоъгълният порт, с който най-вероятно сте най-запознати, се нарича USB Type-A. По-малкият и к почти квадратен порт, който се използва най-вече в големи перфиерни устройства като принтери, е USB Type-B. Всеки от тях има и микро и мини версии, което прави общо половин дузина типа връзки, които е съвсем естествено да пораждат объркване.
Но сега Type-C се появява именно с целта да замени всички различни типове USB. Type-C е малък, компактен, обратим (т.е. няма значение на коя страна го вкарваме) и общо взето е портът който се очаква да се превърне в единствен стандарт за всякакви видове устройства.
Едно нещо което е необходимо да се отбележи е, че USB Type-C и USB 3.1 не са едно и също нещо, също както и, че не всички Type-C работят на 3.1 спецификацията. Това объркване настава поради съвместното обявяване и на двете обновления, но Type-C може да бъде дори и с USB 2.0 спецификации.
Какво е USB 3.1?
USB 3.1 е наследник на USB 3.0, които се идентифицира по ярк тюркоазения цвят на порта. USB 3.1 удвоява скоростта на трансфер на предшественика си до невероятните 10Gbps. Подобно на предишните версии на USB, той е напълно обратно съвместим с предшествениците си. На снимката по-долу са показани USB Type-C и USB Type-A 3.1.
Когато 3.1 се използва с Type-C, нещата стават наистина интересни. Мощността от 100W е достатъчна за да зарежда лаптопи, което може да означава, че дните на нормалните AC портове може вече да са преброени. Със своите четири дата ленти, USB 3.1 Type-C може също да пренася DisplayPort и HDMI видео сигнали, което му дава потенциала да се превърне в универсален порт, който да замени всички останали.
Какво означава това?
Въпреки, че USB Type-C определено вече е близо, до пълното му интегриране и заместване на другите портове все още остават години. Такава промяна ще отнеме доста време, като се има предвид, че почти всички устройства работят с USB Type-A.
Слухове гласят, че Samsung планира да пусне още една смартфон серия тази година, Samsung Galaxy O.
Прекарването на прекалено много време пред екрана може да вреди на очите, гърба и китките ни, и все повече хора страдат от тези проблеми.
Много източници от Корея твърдят, че новият LG Nexus 5, ще е смартфонът с който Google най-накрая ще пуснат услугата си Android Pay.
Струва ли ви се, че хард диска ви е препълнен? Ако изчистите ненужните си файлове, това ще подобри скороста и ефективността на вашия компютър, а ето и най-лесните начини да освободите пространство на Windows 10.
Скоро очакваме обявяването на новите Iphone-и, а ето и най-важните неща които вече знаем за тях.
Когато става въпрос за закупуване на телефон има много фактори които играят роля в избора ни и цената е един от най-важните. Естествено, всички бихме искали да имаме нов 128GB Samsung Galaxy S6 Edge или iPhone 6S, но истината е, че повечето хора не са готови да дадат толкова пари за телефон. В тази статия ще обсъдим дали е по-добре да си купим нов по-евтин смартфон или по-скъп флагман втора употреба и как да инвестираме нашите пари най-добре.
Нека си го кажем, никой няма да се впечатли от вашия смартфон за 200лв. Един по-стар, но по-добър смартфон все пак казва "Имах пари миналата година и си купих най-добрия телефон тогава". За много хора е важно телефонът им да е готин, и ако вие също търсите това, то определено един малко по-стар телефон, но такъв който е с доказано име и качество ще е по-добрият избор.
Един от най-важните фактори е обслужването на телефона. Това означава колко често ще получавате актуализации, съпорт и т.н. Телефон който се продава много, дори и да е на една или две години най-вероятно ще получава редовни ъпдейти за по-дълго. На евтините телефони обикновено не може да се разчита да бъдат актуализирани често или дори въобще. Един смартфо който е доказана марка, обаче, вероятно ще има актуализации за сигурност и корекции на бъгове много повече от колкото един евтин телефон. Това е съвсем естествено, тъй като ако един телефон се продава много повече, то е нормално компанията да се съсредоточи върху неговата поддръжка, така че и тук печели смартфонът на втора ръка.
Функциите също са много важен фактор. Ще ви е доста по-трудно да намерите висококачествена камера, например, у евтин смартфон, или всякакви съвременни софтуерни функции или особена хардуерна мощност. Ако всичко което ви трябва е основен телефон, с който да можете да провеждате разговори, да си проверявате пощата и т.н., то евтиният нов смартфон ще ви свърши перфектна работа. Но ако държите да имате готини софтуерни функции, голям хардуерен капацитет, хубава камера и т.н. отново по-добрият избор ще е флагман втора употреба.
Друг фактор е гаранцията. Този фактор е с тежест в зависимост от това колко добре се грижите на телефона си и на колко рискове го излагате. Ако последните ви три телефона са свършили на парчета или в тоалетната, то гаранцията може да е важен фактор при вашия избор. Новите телефони са с включена гаранция, докато старият няма да има такава. Друго нещо, обаче, за което трябва да се замислим, е колко ще ни струва да си поправим телефона. Може би все пак ще е по-лесно да намерим части за по-добрия и по-разпространения скъп смартфон, но и цената ще е по-голяма.
Много важна роля при избора, обаче, е това, че не знаете какъв е бил предишният собственик на телефона втора употреба. Не знаете колко е изпускан, дали е краден, дали е поправян и т.н. При нов по-евтин телефон поне знаете, че е чисто нов и получавате удовлетворението от това да го разопаковате и извадите от кутията в безупречно състояние. Също така трябва да се помисли и за батерията. Една батерия втора употреба може вече да е изтощена и да е необходимо закупуването на нова. Винаги трябва внимателно да се огледа телефон преди закупуването му на втора ръка.
Тази седмица хакери публикуваха данните на над 30 милиона акаунта от сайтът за запознанства с цел прелюбодейство Ashley Madison. Този пробив в системата може да има огромно въздействие върху милиони бракове, и то не само на известни личности и политици, а на съвсем нормални хора. Въпреки че последствията от хакване на лични данни са били анализирани стотици пъти преди, уроците и съветите продължават да бъдат игнорирани.
Трябва да използваме този момент да се замислим за петте закона на живота онлайн, които както законите на държавата, без значение дали ги знаем или не, ще съжаляваме ако не им обръщаме внимание. Ето петте най-важни правила които трябва да знаем за живота ни в онлайн пространството.
1. Трябва да знаете, че всичко което правите и казвате ще е публично и всеки може да има достъп до него.
2. Не трябва да бъдете заблуждавани от настройките за поверителност и паролите, които са просто временни илюзии, които отвличат вниманието ви от реалността на предходната точка.
3. Контекст и данни най-често са едно и също. Когато въвеждате информация в интернет вие показвате кой пише (Вие), какво пише (данните), кога (датата и часът на публикацията), къде (сайтът в който пишете), как (устройството което сте използвали при публикацията) и защо (предназначението на уебсайта).
4. Повярвайте, че всички сделки направени с кредитната ви карта се съхраняват в една колосална датабаза, която един ден ще бъде достъпна на всички за проучване.
5. Данните не изчезват когато ги изтриете.
Всичко излиза наяве рано или късно и много известни личности са си патили от това, когато са били изравяни срамни части от животите им, които те са били сигурни, че не съществуват в интернет пространството. Не е нужно да сме параноици, но е добре да знаем с какво си имаме работа и да внимаваме колко лична информация споделяме в мрежата.
Знаете ли, че първият телефон, който може да бъде определен като смартфон става на 21 години?
Поради липсата на Windows Media Center в най-новата операционна система на Microsoft, потребителите, които желаят да гледат филми от DVD дискове трябва да закупят Windows DVD Player от Microsoft Store за 15 долара.
С новата операционна състема на Apple, iPhone-ът ви автоматично ще превключва на режим клетъчни данни ако открие, че Wi-Fi сигналът е толкова слаб, че е неизползваем.
За добро или лошо, едно от предимствана на това да имаме смартфон е, че не е нужно да разчитаме на мозъка ни да помни всичко.
Наскоро Наскоро стана ясно, че 95% от Android устройствата могат да бъдат компроментирани само чрез едно MMS съобщение, което накара потребителите да се замислят за сигурността на своите данни.

интересно

Spotify | 945
Spotify ще поддържа HiFi аудио до края на 2021г.

Sony PlayStation 5 | 1146
Sony ще позволят да използваме допълнителен SSD диск в PlayStation 5 от лятото

Моzilla Firefox | 1283
Mozilla Firefox ще затруднява Facebook и приложенията да ни проследяват онлайн
популярно

NASA Perseverance | 4064
Вижте първото 360-градусово видео на Марс заснето от NASA Perseverance (Видео)

полезно | 2523
6 нови неща, които ще може да прави вашият смартфон с Android

Pfizer | 1684
Ваксината срещу COVID-19 на Pfizer вече може да се съхранява във фризери с температура от -15 градуса по Целзий