Наскоро Facebook обяви, че ще пусне своя услуга за групови видео разговори наречена Messenger Rooms. Идеята е платформата да бъде конкурент на услуги като Zoom, Skype и Microsoft Teams.
Съвсем скоро потребителите на Facebook ще могат да създадат стая за видео чат чрез Facebook или през приложението Messenger и да поканят 50 души, които ще могат да се присъединят към видео обаждането дори и те да нямат акаунт във Facebook. Времето за разговори няма да бъде ограничено.
Cnet ни дават малко повече информация за услугата. Rooms се появява, като алтернатива на Zoom, която се сблъсква с редица проблеми със сигурността и поверителността си.
Въпреки че Facebook също са се сблъсквали с редица проблеми относно сигурността, шефът на компанията Марк Зукербърг сподели, че компанията е била много внимателна и се е поучила от проблемите си свързана със защитата на личните данни.
Ето и как да направите групов чат в Messenger Rooms. Отворете приложението Messenger и натиснете слушалката, която е в долния десен ъгъл. Докоснете „създаване на стая” и изберете хората, които искате да се присъедините. За да споделите стая с хора, които нямат акаунт във Facebook, можете да създадете линк и да им я пратите.
Ще е възможна и опцията да се присъедините към стая от вашия телефон или компютър. Няма да има нужда да изтегляте допълнителни програми за това, според Facebook.
Компанията планира да добави начини за създаване на стаи от Instagram Direct, WhatsApp и Portal. Функциите ще включват 14 филтри за камера и възможност за промяна на фона.
Още от Digital: Zoom срещу Google Meet срещу Facebook Messenger Rooms - кое приложние е най-подходящо за видео разговори
2 резултата за приложения за видеоконференции
Приложението за видеоконферентни разговори Zoom стана много популярно покрай ограниченията заради COVID-19.
С популярността му обаче се появиха и проблеми, включително доста критики за сигурността на Zoom.
Това може да откаже някои от потребителите от приложението, особено ако обсъждат важна фирмена информация и не искат рискове за нейната неприкосновеност.
The Verge предлага няколко допълнителни приложения за видеоконферентни връзки, които са добра алтернатива на Zoom. Приложенията са по-специфично насочени към бизнеса, като имат и безплатни версии, макар че те не предлагат пълния набор от функции.
Hangouts Meet
Google Hangouts все още е тук, макар и интернет гигантът да обръща по-голямо внимание на Hangouts Meets за G Suite. Все пак и класическият Hangouts е тук и работи. Приложението няма много функции, но все пак е безплатно. То прездлага до 150 участника при гласови разговори и до 10 участника с видео.
Skype Meet Now
Това е нова функция към Skype, която улеснява организирането и проверждането на видеоразговори. За целта дори не е нужно човек да има профил в Skype.
Може просто да използва сайта или приложението. Организирането на разговорите също може да стане без профил, директно от страницата на функцията.
Някои от полезните функции:
Запис на разговорите за 30 дни
Може да замазва фона зад потребителя (при използване на приложението)
Споделяне на презентации
Cisco Webex
Това е едно от най-старите приложения в бранша и е много популярно. То е насочено към бизнеса и има безплатна версия с доста функции.
А по време на тежката ситуация предлага и още повече безплатни опции като до 100 участника в разговора и без лимита от 40 минути.
Някои от полезните функции:
До 100 души в един разговор
Неограничена продължителност на срещите
Опция за участие през телефонен номер (само с аудио)
Starleaf
Това е платформа за големи компании. Толкова големи, че обикновено дори не питат за цената. Въпреки това има безплатна версия, която сега е достъпна по време на пандемията.
Някои от функциите
До 20 участника
46 минути ограничение за всяка среща
Whereby
Безплатната версия на Whereby изостава по функции спрямо другите, но си струва да се разгледа. Има възможност за организиране на стаи, като за достъп до тях потребителят трябва „почука“ на вратата.
Така няма риск към разговора да се включи някой непознат. Всяка стая си има собствено име и интернет адрес, който може да се споделя.
Някои от функциите:
До 4 участника в безплатната версия
Споделяне на екрана
Интеграция с YouTube
Възможност за „заключване“ на стаите
Jitsi Meet
Приложение с отворен код, което улеснява провеждането на срещи. Има и версия през браузър, която е семпла, но с доста удобни функции.
Някои от функциите
До 75 участника в една среща (препоръчват се 35 за по-добра работа)
Публичен или личен чат
Замазване на фона зад участника
Позволява интеграция със Slack, Google Calendar, Office 365
Други приложения
В интернет могат да се намерят и доста други приложения, които са алтернатива на Zoom. Някои от тях не са безплатни, например BlueJeans. Други предложнения са RemoteHQ, Talky, 8h8, HighFive.
Популярност набира и Houseparty. Това приложение е насочено към крайните потребители и е най-вече за забавления. Изисква регистрация, за да се използва, включително с потвърждение на телефонен номер.
Slack е друга алтернатива. То е за текстов чат, но разполага и с функция за гласови и видео разговори. Тя обаче е само за разговори между двама души.
Microsoft Teams също набира популярност. Тя конкурент на Slack, като предлага функции за колаборация по документи, а има и опция за видеоразговори. Услугата е насочена към бизнес клиенти.
интересно

Samsung | 650
Samsung ще ни позволят да върнем Galaxy Z Fold 2 и Galaxy Z Flip до 100 дни след покупката, ако не ни харесат

Intel Rocket Lake-S | 658
Процесорът Intel i9-11900K може да е с 11% по-бърз от АМD Ryzen 9 5950X

HP | 926
HP купува геймърския бранд HyperX на Kingston за $425 млн.