С Android 10 Google спря дългогодишната си традиция да кръщава различните версии на платформата с имена на сладкиши. От сега нататък компанията заяви, че ще следва числова система. Така 2020 Android ъпдейта ще носи името Android 11.
Android 11, следващата операционна система на Google, трябва да бъде обявена в средата на 2020 година преди да бъде пусната на Pixel устройствата, което ще се случи през месец септември. Едва след това, новата версия на операционната система ще бъде въведена и за други Android устройства. Очакванията са това да се случи от края на 2020 година до средата на 2021 година.
Тъй като слуховете за това се завъртяха вече в интернет пространството, от Tech Radar са събрали всичко, което според тях е добре да знаем за Android 11.
Дата на излизане на Android 11
Google има тенденция да разкрива някои от функциите на най-новата си операционна система по време на събитието Google IO, което се провежда през май. Това се случва преди пускането на Pixel устройствата, които също по традиция се появяват през септември и са първите устройства предлагани с най-новата версия на Android. Тази година дебютира Pixel 4, след което другите производители на Android устройства започват да модифицират заводската версия на платформата и постепенно започват да въвеждат своя софтуер.
OnePlus 7T и 7T Pro бяха първите смартфони, предложени от партньор на Google, които се предлагаха с Android 10, но догодина първенец може да се окаже друга компания. За съжаление, не всички производители на смартфони ъпгрейдват веднага и за повечето вероятно това ще се случи по някое време през 2021 година.
Android 11 функции
Има само една функция за Android 11, която е потвърдена официално, така че това не е просто спекулация. Това е функцията ‘Scoped Storage’, която първоначално трябваше да бъде налична в Android 10, но Google я забави поради оплаквания от Android разработчиците.
Scoped Storage е нов начин за организиране на информацията и файловете, които вашите приложения могат да четат. Накратко, тя подобрява сигурността ви и спира нуждата от даване на разрешения на всяко ново приложение, което инсталирате.
Какво искаме да видим в Android 11
Ето и подобренията, които повечето потребители искат да видят в Android 11, които все още ги няма в най-новата версия на операционната система на Google.
1. Нова алтернатива за NFC споделяне на файлове
Android 10 премахна Android Beam – функция, която позволяваше на телефоните да споделят файлове през NFC. Всичко, което трябваше да направите беше да докоснете телефоните и споделянето на файловете между тях започваше. Тази функция вече я няма. Би било полезно да имаме някаква лесна за използване алтернатива, която позволява да споделяме снимки, видеоклипове, музика или други файлове. Airdrop на Apple е полезна функция, която няма еквивалент в Android.
2. Подобрен тъмен режим
Тъмният режим не е за всеки, но тези, които го използват го харесват и искат. В Android 10 обаче има много проблеми с този режим. Първо, ако използвате вашия смартфон с включен тъмен режим, често ще забележите едно прескачане от тъмни приложения към светли и обратното, тъй като много приложения, дори и такива на Google не поддържат тъмен режим.
Освен това, дори и приложенията да имат тъмен режим, много често текстът не е адаптиран в подходящ цвят и остава невидим. Това всъщност се случва при търсене с Google, така че не можете да видите предложените резултати. За да бъде тъмният режим полезен на смартфоните с Android, той трябва в действителност да бъде използваем за повечето приложения, а не само по желание.
3. Удължени чат „балончета“
Една от новите функции на Android 10 беше въвеждането на чат „мехурчета“, подобно на Facebook Messenger, които ви позволяват да виждате всичките си разговори в един лесен формат. Не всички приложения обаче са съвместими. Би било наистина полезно, ако повече приложения станат съвместими – WhatsApp, Facebook Messenger, Instagram, Twitter и може би дори приложения за запознанства!
Вижте кoга ще започнат ъпдейтите към Android 10
25 резултата за мобилни платформи
Съперничеството между двете най-големи мобилни платформи, Android и iOS е многогодишна битка, която няма да приключи скоро. Но ако сте от страната на Android, не трябва се страдате за функциите, които са достъпни само на iPhone, защото от Make Use Of знаят как да възпроизведем 7 iPhone функции на Android.
1. Универсално търсене
Имате два основни начина да настроите функция за универсално търсене в Android, подобна на тази в iOS: можете да инсталирате лаунчер, който я включва (като Evie Launcher) или да настроите приложение, предназначено за търсене. Първият е идеален за повечето потребители, тъй като е по-лесен. От друга страна, ако решите да изберете втория начаин, ще получите по-мощни възможности за търсене.
2. „Помощно докосване“
Друга дългогодишна функция за iOS е AssistiveTouch (Помощно докосване), която добавя плаващо меню от бързи действия на екрана ви. За да получите същата функция в Android, всичко, което трябва да направите, е да инсталирате безплатно приложение. А едно от най-добрите е Easy Touch.
С Android Pie необходимостта от подобни приложения отпада, благодарение на новото вградено меню Accessibility. То е достъпно от навигационната лента и включва преки пътища към Notifications, Recent Apps, Assistant и др. За да го активирате, отворете Settings > Accessibility > Accessibility Menu.
3. Видео запис на екрана
С iOS 11, Apple предложи вградена функция за видео запис на екрана. Google, за съжаление, все още не предлага подобна възможност. Но можете да изтеглите приложението AZ Screen Recorder.
4. Известия на компютър
Тясно свързаната екосистема на Apple е едно от най-големите предимства на продуктите на компанията. Това включва възможността за четене и взаимодействие с iOS уведомления на macOS. За да имате тази привилегия на Android, трябва да конфигурирате Pushbullet.
Pushbullet не само отразява предупрежденията на телефона ви в компютъра ви с Windows или Mac, но също така ви позволява да споделяте файлове, да отговаряте на SMS съобщения и др. Това е пълен пакет.
5. Универсален клипборд
По същия начин, Apple позволява също така на потребителите на Mac и iOS да споделят общ клипборд. Приложението, наречено Clipbrd носи тази функционалност и на Android.
6. Инструментът за маркиране на скрийншоти
Друга вградена функция, която се предлага на повечето устройства с iOS, но само на шепа Android телефони е инструментът за маркиране. В iOS, по същество тя помага на потребителите да нарисуват или коментират екранната снимка. За да получите тази функция на телефони, работещи с Android 8 Oreo или по-ранна версия, отидете в Play Store и инсталирайте приложението Screenshot Crop and Share.
7. Digital Wellbeing
Функцията Digital Wellbeing е достъпна в iOS 12, и само за тези чиито телефони работят с Android Pie. Но безплатното приложение Social Fever предлага почти същия набор от инструменти за всеки Android телефон.
Вижте 9 лесни начина да гарантирате сигурността си в Android смартфон
Стилни, мощни и функционални – това са днес смартфоните.
Всеки има нужда от съвети, които да му помогнат да се наслажди на работата на своето ново мобилно устройство.
Светът на най-популярната мобилна платформа е толкова необятен, че в него винаги се намират нови неща.
Те не просто отворят файла, но и предоставят различни допълнителни функции.
Кражбата на информация може да ви нанесе големи щети, така че трябва да гледате на криптирането като на безценен инструмент.
Приложениeто може да предпазва единствено текст, но за в бъдеще ще бъде оптимизирано също за изображения, клипове и други документи.
Предполага се, че заводската версия на Android е по-лека и бърза, „недокосната“ итерация на операционната система. Заводската версия на Android е една от причините, поради която потребителите са привлечени толкова много от телефоните Google Pixel.
Тогава защо толкова малко Android устройства се предлагат с най-чистия вид на операционната система? Производители като Samsung, LG и Huawei предлагат своите Android телефони с модифицирани версии на платформата, разкриващи тяхното виждане за това как трябва да работи една мобилна платформа.
Според Slash Gear, има големи стимули за бизнеса да предлагат модифицирани версии на Android, тъй като това разнообразие е добро за пазара на Android телефони.
Кои са предимствата на заводската версия на Android?
Заводската версия на Android е най-основната и „най-чистата“ версия на операционната система, такава каквато Google я пуска. С нея не получавате допълнителните функции, въведени от производителите или така наречения „пълнеж“ (bloatware) – това са само приложения и други функции, разработени от Google.
Освен това устройствата работещи със заводската версия на Android получават по-бързо актуализации. Производителите на Android устройства като Samsung са известни със закъсненията си, тъй като се нуждаят от време да оставят своя отпечатък върху софтуера.
Защо производителите все още предпочитат модифицираните версии на Android?
Безспорно „чистият“ Android има много плюсове, с които никой не би спорил, но повечето производители искат да се различават от конкурентите си. От бизнес гледна точка създаването на уникални функции увеличава интересава и ангажираността на клиентите. Нека вземем за пример OnePlus работещ с OxygenOS. OxygenOS е доста близка до заводската версия на Android, с много малко допълнителни приложения на OnePlus. Това, което впечатлява хората и ги задържа е възможността да рисуват на заключен екран, за да отварят приложения. Такива иновации създават култ и връщат клиентите.
Разработчиците също имат облаги, те се възползват от събирането на данни чрез приложенията, които се инсталират на тези устройства. Вместо да плащат на Google за цялата тази информация, те създадат своя собствена екосистема от приложения, от които могат да черпят данни. Тези допълнителни приложения предоставят достъп до важни данни за потребителските навици, които могат да бъдат анализирани и по този начин допринасят за иновации и подобрения.
Защо производителите все още предпочитат модифицираните версии на Android? Защото повечето потребители не знаят каква е разликата между заводската и персонализираните версии на Android, така че има липса на търсене и разработчиците нямат стимул да спрат да следват собствените си итереси.
Заключение
Цялата идея за „чист Android“ би могла да бъде разглеждана като маркетингово средство, популяризиращо мобилната платформа. Без да отнемаме правото на Google като създател на Android, трябва да признаем че създателите не винаги знаят кое точно би било най-добро за потребителите. Различните версии на Android показаха на създателите му какво липсва на платформата. Борбата на Samsung да реализира своята визия за ОС най-накрая видя светлина с OneUI. Той запълни празнина в наличността на Android, предлагайки истинска използваемост с една ръка, като свали софтуерните бутони долу, като в същото време изглежда естетически хубав и минималистичен.
Други персонализирани Аndroid весии също въведоха нови функции като Dark Mode, които по-късно бяха избрани от Google и се предлагат в техните версии за ОС. Може би всички телефони, които спазват стандартите на „чистия“ Android, в крайна сметка не са идеални, тъй като убиват конкуренцията.
Днешните потребители са щастливци, защото Android пазара предлага истинско разнообразие. Нито две марки не изглеждат напълно идентични. Винаги можете да намерите телефон с други функции, които да ви харесат, което липсва при Apple. Заводската версия на Android не е необходимо да бъде стандарт, който да обсебва. По-добре е да има разнообразие и избор.
Вижте каква е разликата между заводската версия на Android, Android One и Android Go
Каква е разликата между заводската версия на Android, Android One и Android Go? И трите платформи са дело на Google и всички те имат доста общи неща. Но има и някои големи различия в начина, по който производителите на смартфони използват софтуера с отворен код, пускат се актуализации за сигурност, предварително инсталираните приложения които са включени и др.
Ето защо от Android Authority са се заели със задачата да премахнат всякакви объркания като дадат повече информация по темата.
Заводска версия на Android
Google публикува изходния код за Android, който е част от проекта Android Open Source Project (AOSP). Всеки производител може да вземе този код и да го използва за смартфоните си. В допълнение към това, Google има услуги като Google Play Store и приложения като YouTube и Google Maps, но те не са част от Android Open Source Project.
Следователно, за да получите "нормален" смартфон с Android, трябва да вземете изходния код от Google, но също така трябва да имате сертифициране, за да можете да използвате приложенията им, познати като Google Mobile Services. Повечето OEM производители добавят свои собствени варианти, кожи или това, което виждаме като подобрения на Android OS на смартфоните си е Samsung TouchWiz (сега известно като Samsung Experience), Sense от HTC или EMUI от Huawei. Не всички от тези потребителски интерфейси са добри, но повечето се подобриха доста през годините.
Заводската версия на Android е тази, която използват устройствата от линията Nexus, като Nexus 5x и Nexus 6P. Или терминът „Stock Android“ (заводска версия на Android), се използва за софтуера на Google, който се доставя с устройствата на компанията. Реално тези устройства получават Android директно от Google, така че веднага след като има промяна, която Google иска да разпространи, тя идва директно в тези телефони без забавяне. Заводската версия на Android се актуализира бързо тъй като няма нищо "допълнително" от OEM производителите, което да забавя процеса.
Android One
Пуснат първоначално в Индия през 2014г., Android One беше насочен към телефони от нисък клас. С течение на годините Android One надмина първоначалната си цел, и вече е включен в много телефони от по-висок клас.
За устройствата с Android One, Google предлага услуга за разработка и поддръжка на софтуера, тоест се ангажира да изпраща актуализации и корекции за сигурност за уговорен период от време директно на тези телефоните. Това е голямо предимство тъй като производителите на телефони може да са добри в изграждането на хардуера, маркетинга и да имат опит в търговията на дребно, но не винаги са добри в разработването на софтуера. По същество, Android One прилича на заводската версия на Android и поради това термините понякога са взаимнозаменяеми.
Въпреки че не се говори за това и никъде не може да намерите официална информация, Android One вероятно е платена услуга. Android, разбира се, е с отворен код, но програмата Android One е услуга в допълнение към платформата, така че има смисъл, Google да иска такса от OEM партньорите си.
Android Go
Android Go е специално предназначен за устройства от нисък клас. Това е версия с ограничен брой приложения които умишлено са "Lite" или "Go" версии на Google приложенията, като Maps Go и Gmail Go. Те са специално предназначени за гладка работа на по-малко мощни устройства.
Голямата разлика между Android Go и Android One е, че Android Go не идва директно от Google. Google изпраща софтуера на производители като Nokia, а след това Nokia го пуска на пазара. Това също означава, че Nokia трябва да пусне актуализациите и надстройките, когато бъдат предложени от Google, поради което процесът се забавя.
Вижте 8 приложения, които е добре да инсталирате на нов смартфон с Android
Въпреки че прекарваме по цял ден взирайки се в смартфона, все още не сме се научили как да извличаме най-доброто от мобилните си джаджи.
Феновете на мобилната операционна система на Google, Android OS, се увеличават постоянно.
Живеем в динамичен свят и докато много от нас все още прекарват дните си пред лаптопите, все по-често ни се налага да разчитаме на мобилните си джаджи.
Много често едно приложение е по-популярно сред хората от друго, просто защото е по подразбиране в устройството ни.
Ако смятате, че имате килограми, които можете да свалите, физическата активност е от ключово значение.
Решили сте да си купите смартфон, но вие е трудно да прецените в кой модел е добре да инвестирате?

интересно
Samsung ще ни позволят да върнем Galaxy Z Fold 2 и Galaxy Z Flip до 100 дни след покупката, ако не ни харесат

Samsung

Intel Rocket Lake-S | 809
Процесорът Intel i9-11900K може да е с 11% по-бърз от АМD Ryzen 9 5950X

HP | 1106
HP купува геймърския бранд HyperX на Kingston за $425 млн.

Sony PlayStation | 947
Безплатните игри в Sony Play At Home се завръщат от 1 март