През последните години бяха постигнати много успехи в космическата индустрия, но 2020-та се очертава още по-интересна година. Четири държави изпращат роботи на Марс, частни компании ще изпращат хора в орбита, а NASА планира да изпрати астронавти на Луната.
Ето седемте мисии, които според Technology Review трябва да следим през 2020 година. Някои от тях включват хора, други – само роботи, но са не по-малко любопитни.
Юли 2020г. – четири отделни мисии до Марс
Планират се четири различни мисии, чиято цел е изпращане на космически кораби до Червената планета. И всички те са заплануване за месец юли. Най-значимата е изпращането на марсоходът на NASA. Въоръжен с редица съвременни инструменти, неговата цел е да разбередали дали някога на Марс е имало извънземен живот.
Китай има собствен роувър, наречен Huoxing-1, който ще проучва повърхността и атмосферата на Марс в продължение на 90 дни. ESA и Roscosmos се обединяват, за да лансират Розалинд Франклин – роувър, кръстен на химика, който помогна за откриването на структурата на ДНК. Той ще търси признаци на живот.
И накрая мисията на UAE, наречена Hope Mars Mission има за цел да се проучи атмосферата на Марс.
Изпращане на хора в космоса през първата половина на 2020 година
SpaceX и Boeing са в последната фаза на тестове за безопасност и демонстрации на полети, преди да започнат да транспортират американски астронавти до Международната космическа станция. През първото тримесичие на тази година на борда на техните космически кораби, съответно Crew Dragon и Starliner се очаква да бъдат качени и първите астронавти. Благодарение на това САЩ ще си върнат възможността да изпращат хора в космоса от своя територия със своя технология.
Мисията Artemis 1 през ноември 2020 година
Exploration Mission-1 на NASA има за цел да изпрати отново хора на Луната. Но това все още е далеч и няма да се случи през 2020 година. През ноември ще бъде осъществен първият полет на свръх-тежката ракета SLS, която ще изпрати капсулата Orion до Луната. Става въпрос за мисията Artemis 1. Ракетата ще е без хора на борда, но ще провери технологиите за пилотиран полет до естествения спътник на Земята. Orion, който един ден трябва да отведе астронавтите до Луната и евентуално до Марс, ще прекара около три седмици в космоса.
Китайската Chang’e 5 в края на 2020 година
През 2020 година, Китай планира две космически мисии. За едната вече споменахме, а другата е Chang’e 5 – най-смелата лунна мисия на Китай досега. Според информаццията, изкуствен интелект ще избере място за кацане на Луната на Chang’e 5, който пък трябва да събере близо 4,5 килограма скали и прах от повърхността на Луната и да ги донесе на Земята. Досега единствено САЩ и СССР са успявали да върнат проби от Луната на Земята.
Проектът Starship през втората половина на 2020 година
За никого не е тайна, че Елон Мъск има големи амбиции и проектът Starship доказва това. Предвижда се, космическият кораб Starship да лети до Луната, Марс и други места в Слънчевата система. Starship е за многократна употреба и може да превозва както хора, така и товари. Елон Мъск казва, че се надява да изпрати Starship на тестови полети на голяма надморска височина през 2020 година.
Ракетата New Shepard през 2020 година
Говорейки за космически компании, няма как да не споменем Blue Origin, която е собственост на Джеф Безос и конкурент на SpaceX, Virgin Galactic и други. Нейната ракета New Shepard се очаква да отведе туристите в космоса. За сега тя е участвала в шест успешни мисии. Изпълнителният директор Боб Смит заяви, че фирмата очаква да изпрати хора в космоса по някое време през 2020 година.
Вижте какво се случва с тялото ни, ако не е защитено в Космоса
6 резултата за космически пътувания
Идеята на инженерите от Obayashi e да го разположат на височина от приблизително 96 хил. километра от повърхността на Земята.
Учените ще използват комбинация от червени, сини и зелени LED диоди, за да стимулират растежа им.
Един от големите проблеми на космическите пътувания са огромните разстояния. Това прави пътуванията до нови светове доста трудни, но според учени има потенциално решение – камери за хибернация, съобщава BGR. Европейската космическа агенция (ЕКА) е започнала проучване, което да провери дали подобна технология е разумна за използване. Идеята – астронавтите да влизат в тези камери и да могат да „спят“ с години докато траят дългите пътувания до нови светове или соларни системи. По този начин те ще могат да запазят телата си и да са в добро състояние, когато...
Интересното е, че това ще е първата сериозна промяна в дизайна на костюмите, които те използват в последните три десетилетия.
Въпросната машина изглежда на външен вид идентично с по-старите капсули използвани от NASA през последните години.
интересно
5 технологични теми, които привлякоха най-голям интерес на 24 февруари в digital.bg

технологични новини

Sony PlayStation | 681
Безплатните игри в Sony Play At Home се завръщат от 1 март

Harmony OS | 934
Ъпдейтите към HarmonyOS започват след април

Google Maps | 918
Google Maps вече поддържа универсален Dark Mode режим
популярно

Ulefone Armor 11 5G | 5655
Как работи камерата за нощно виждане на смартфона Ulefone Armor 11 5G (Видео)

NASA Perseverance | 3600
Вижте първото 360-градусово видео на Марс заснето от NASA Perseverance (Видео)

Google Chrome | 3069
Как да тествате скритата функция за скролване между табовете в Google Chrome