Вълнуващият въпрос дали сме сами в галактиката продължава да приковава вниманието на научните среди. Мненията по темата стават все по-разнообразни, но е факт, че търсенето на доказателства за извънземни форми на живот е една от най-важните мисии пред човечеството.
Така например само преди десетилетие концепцията за екзопланети звучеше футуристична и недостатъчно добре подкрепена с факти. В момента учените локализираха над 4000 подобни космически обекта, кoято някои от тях се намират в непосредствена близост със Земята.
Най-големият проблем за намиране на извънземни цивилизации е свързан с технологиите ни, които не са достатъчно добри, за да ни предостави бърз начин да се придвижваме в Космоса. Все пак тези лимитации не пречат на учените да калкулират с математически уравнения каква е възможността да открием друга форма на живот в Слънчевата система.
Екип от учени на University of Nottingham направиха интересно проучване, което е базирано на предварителна селекция от критерии от жизнено значение за наличието на интелигентна раса от чужда планета.
Самият анализ обръща внимание на досегашните разработки в тази сфера и изчислява броя на звездите, които имат потенциал да поддържат микроорганизми. Конкретният времеви диапазон на изследването е 4.5 млрд. и 5.5 млрд. след формирането на съответната звезда.
Причината са именно процесите довели до раждането на живот на Земята за приблизително същия период от създаването на Слънцето. Проучването показва, че е възможно да съществуват между 4 и 211 цивилизации в Млечния път, които са способни да комуникират помежду си.
Все пак най-вероятната цифра е 36, съобщава SlashGear. Прогнозата има консервативен характер, тъй като е базирана на факта, че нашата цивилизация изпраща сигнали от Космоса от едва 100 години насам. Според изследването е нужно планетата ни да оцелее поне още 6120 години, за да установи сигнал с чужд космически обект.
Нашата галактика има внушителни размери, тъй като се смята, че диаметъра е над 200 хил. светлинни години, а дебелината около 1000. Това означава, че Млечния път може да има 400 млрд. звезди с още по-огромен брой планети, които гравитират около тях.
Още от Digital: Пентагонът публикува три видео клипа показващи "НЛО"
12 резултата за вселена
Повечето космически обекти в нашата галактика имат изключително студени повърхности. Най-добър пример в това отношение е Уран, където температурата на повърхността варира между -153 до -218 градуса по Целзий. Учените откриха интересна екзопланета, която е толкова гореща, че температурата ѝ е много по-висока от тази на повечето звезди в Слънчевата система. Тя е кръстена с името KELT-9b и представлява газови гигант, предаде BGR.
Горещата планета орбитира толкова близо до своята звезда, че извършва цяла обиколка около нея за едва ден и половина, което е приблизително 250 пъти по-бързо от Земята. Именно това е причината за горещата температура на KELT-9b. Първоначалните прогнози показват, че на повърхността на екзопланетата е около 4300 градуса по Целзий. За да добиете повече представа какво означава тази цифра припомняме, че стъклото се разтапя между 530-810 градуса. Стоманата се разтапя при 1500 градуса.
Това означава, че на екзопланетата е почти три пъти по-горещо. Учените потвърдиха, че звездата около, която гравитира е много по-топла от Слънцето. Новата планета е подложена на толкова силно радиационно излъчване, че е напълно възможно да бъде унищожена от него. Тепърва предстоят още изследваният на най-горещата планета, която сме откривали досега, както и на нейната звезда.
Вижте как NASA ще позволи на астронавтите да живеят на други планети
Неутриното е елементарна частица, която не участва в силно или електромагнитно взаимодействие и се отличава с изключително малка маса, а слабото ѝ участие в ядреното взаимодействие е причината да преминава почти незабелязано през материята. В същото време те се срещат из цялата галактика и според учените са създадени в първите секунди на Вселената още преди да се появят атоми, но заради характеристиките им те са твърде трудни за улавяне, което е причината да знаем твърде малко за тях. Другата интересна подробност е, че това е втората най-разпространена частица във Вселената и може да ни разкрие много неща, както за нея така и за феномени като тъмната материя.
Mного скоро, обаче тази ситуация може да се промени, благодарение на нов проект на екип от 240 специалисти, който се разработва с името KM3NeT изцяло с идеята да научим повече неща за неутриното, съобщава DigitalTrends. Едно от първите неща, които са необходими за засичането им е огромен телескоп, като дълбоките води на Средиземно море са идеалната локация за него, тъй като са прозрачни и обхващат голяма територия. Учените най-накрая смятат, че разполагат с необходимите технологии, с които по-ефективно да откриват тези частици, което е и основната цел на KM3Net.
Уникалният телескоп ще е оборудван с хиляди отпични сензори, които са способни да улавят слабата светлина в дълбоките води на Средиземно море на заредени частици, появили се от сблъсъци между неутриното и Земята. В момента този проект е към края на първата си фаза, като в следващия етап ще се търси допълнително финансиране в размер на €95 млн., като пълното му изграждане се очаква да е факт в следващите четири години. Ако крайната цел да се разгадае една от най-големите загадки във Вселената бъде постигната то това определено е разумна инвестиция за създааването на KM3Net.
Вижте уникални телескопи ще разкриват загадките на Вселената
Искате да пътувате из Слънчевата система и да достигнете до над 100 000 звезди? Няма проблем!
В миналото имаше редица научни теории за това как е възникнала вселената и в частност небесните тела, които наблюдаваме в небето.
Oт NASA са на мнение, че този прашен облак ще еволюира като се превърне в един от най-масивните звездни купове в галактиката ни.
Eкип от астрономи направиха впечатляващо откритие, след като локализираха най-голямата звезда във Вселената. Уникалният космически обект е кръстен от тях с името "J0740+6620" и има маса, която е 700 хил. пъти по-голяма от тази на Земята. Изчисленията на учените показват, че звездата е 2.17 пъти по-масивна от Слънцето, което на свой ред е 330 пъти по-голямо от машата планета. Заключението на астрономите е, че този обект е толкова огромен, че не би трябвало да съществува.
Всъщност това е най-доброто доказателство колко голям може да стане даден обект преди да бъде погълнат от черна дупка. Другата изключително интересна характеристика на "J0740+6620" е, че има много странна форма, като диаметъра е не повече от 24 километра. Този факт още повече изумява учените с оглед факта, че това е най-голямата неутронна звезда, която сме откривали досега. Разстоянието между "J0740+6620" и Земята е 4600 светлинни години, съобщава Mirror.Co.Uk.
Неутронните звезди са толкова масивни, че предизвикват унищожителни деформации и странни свойства във вътрешността си. Обикновено тези обекти се създават от изгорелите ядра на мъртвите звезди, което е причината температурите на повърхността да надхвърлят милиони градуси. Другите им характеристики включват изключително силна радиация и интензивни магнитни полета. Времето ще покаже колко дълго "J0740+6620" ще продължи да е най-голямата откривана неутронна звезда.
Още от Digital: NASA ще отглеждат плодове и зеленчуци в Космоса
Вселената е много по-голяма, отколкото сме си представяли досега. Учените изследваха нови данни на космическия телескоп Hubble и изчислиха, че в нея има най-малко 2 трилиона галактики. Откритието им е доста интересно, защото досега се смяташе, че техния брой е 100-200 млрд. Преобладаващата част от тези галактики никога не са виждани от нас, като причината за това е голямата дистанция и размерите им, предаде PopSci.
Тези резултати означават, че 90% от тях тепърва трябва да бъдат изследвани. Необходимо е да се разработят и по-ефективни методи за откриване и анализирането им. През миналата година учените създават математическа формула, която обяснява как галактиките са разпределени в Космоса, в зависимост от големината си. Масивните галактики са много рядко явление, а най-разпространени са тези с малки размери. Докато правят необходимите изчисления те стигат до заключението, че във Вселената има 10 пъти повече галактики.
В ранните години на Вселената тези обекти са били с десет пъти по-голяма плътност от сега. С течение на времето някои от тях са погълнати от по-големи галактики, а други са увеличи сами размерите си. NASA вече разработват нов космически телескоп, който се казва Webb Space Telescope и ще бъде изстрелян в Космоса след две години. Именно той ще е оръжието на учените в опита им да изследват тези непознати досега обекти.
Вижте как да изследваме Вселената от компютъра си
Учените от NASA потвърдиха, че на повърхността на Марс има вода, а това е важно откритие, което със сигурност ще провокира още по-голям интерес към "червената" планета. Всички ние знаем, че над 70% oт Земята е покрита от водни басейни, но това не е достатъчно, тъй като най-големият подобен обект в галактиката ни се намира на съвсем различно място. Последните данни от Jet Propulsion Laboratory доказват съществуването на огромно космическо тяло, което е разположено на огромна дистанция от внушителните 12 млрд. светлинни години от нашата планета, предаде Geek.
След като ги анализират те стигат до заключението, че той представлява най-големият резервоар с вода във Вселената, като количеството е 140 трилиона пъти повече от същата стойност на Земята. Въпросният обект е квазар, който гравитира около черна дупка, която се храни с материята около нея, но в резултат на това генерира невероятно количество енергия в Космоса. NASA също така смятат, че обстановката около него е уникална именно с това, че произвежда толкова много вода, което е нетипично за подобни обекти.
Оказва се, че той се е формирал преди около 1.6 млрд. години, което пък показва, че е имало вода още в ранните етапи на формиране на Вселената, което прави откритието им още по-интересно. Откритията на учените от последните години са доказателство, че подобни молекули се съдържат не само на планетата ни, а на много други места, които още не сме открили. В заключение ще отбележим, че самия квазар, който има 140 трилиона пъти повече вода от Земята е не само огромен по своите размери, но може да промени изцяло представата ни за формирането на галактиката.
Вижте снимки разкриват, че е имало вода на Марс преди 500 хил. години
Анализът им също така показва, че нашата галактика и Андромеда се движат със скорост от приблизително 2 милиона километра в час.
Снимката ни показва около 10 хил. различни галактики и обхваща дистанция от 5 до 10 млрд. светлиини години.
Тя се е образувала под влиянието на друга първична звезда, чиято маса е около 60 пъти по-голяма от тази на Слънцето.
интересно

Samsung Galaxy Note 21 | 361
Samsung няма да представят Galaxy Note 21

iMessages | 487
Kак да използваме iMessages на Android

Intel | 848
Бизнесът на Intel отчита 33% ръст благодарение на бюджетните лаптопи
популярно

безплатни приложения | 6017
5 безплатни приложения за Android и iOS, които си заслужава да пробвате тази седмица

Google Lens | 3501
Приложението Google Lens вече е изтеглено 500 млн. пъти за Android

видео ревю | 3409
Nokia 5.4 - Смартфон с красив дизайн, добри технически характеристики и ниска цена